برنامه ,صعود ,ساعت ,سیاه ,مسیر ,ارتفاع ,روستای سنگان ,مهدی محجوب ,اختلاف ارتفاع ,آباد جنوبی ,اینکه برنامه

گزارش صعود با دوچرخه  به قله سیاه سنگ، 3560 متر از روستای سنگان

تاریخ اجرا: پنجشنبه 13/3/1395

موقعیت جغرافیایی: تهران، جاده امامزاده داود، روستای سنگان
ارتفاع مبدا صعود :جنت آباد جنوبی میدان چهار باغ، 1300 متر
ارتفاع قله: 3560 متر

ساعت شروع برنامه : 5 صبح

ساعت اتمام برنامه 5 بعد از ظهر
مسافت طی شده رفت و برگشت( از جنت آباد جنوبی تا قله و برگشت ) : 85 کیلومتر
مدت زمان صعود: 8 ساعت
کل زمان برنامه: 12 ساعت
سختی و سطح برنامه: سنگین
نفرات شرکت کننده: 2 نفر
ابراهیم پورزارع و مهدی محجوب

زمان صبحانه: 30 دقیقه در مسیر رفت و زمان ناهار 30 دقیقه در مسیر برگشت
توضیح اینکه ما قبل از صعود به قله سیاه سنگ فکر می کردیم که نام این قله منار است به همین خاطر در عکس هایمان روی برگه ای که در دستمان است قله منار درج شده که اشتباه است و همان قله سیاه سنگ درست است  که البته بعد از صعود و خواندن گزارش ها و عکس های ماهواره ای کوهنورد انی که این قله را صعود کردند به اشتباه خود پی بردم که همین جا پوزش می طلبم البته در عکس ماهواره ای زیر هر دو قله مشخص شده اند که از نظر ارتفاع اختلاف چندانی با هم ندارد و حدود 3 کیلومتر با هم فاصله دارند که اگه عمری باقی بمانددر برنامه های بعدی آنرا نیز صعود خواهیم کرد .

نکته قابل ملاحظه:

 پس از خط الراس توچال و قلل مرتفع آن، قله های سیاه سنگ و منار با ارتفاع بیش از 3500 متر (بر روی یک خط الراس)، بلندترین قله‌های منطقه محسوب می شوند(نزدیک به تهران). پس از این دو، قله پهنه سار با ارتفاع 3360 متر در رتبه بعدی قرار دارد.


 

 

 

مدت زیادی بود که وقتی با دوستان بر روی قله کوهسار( محلی که پاراگلایدر ها از آنجا پرواز می کردند )  در مسیر صعود به قله بند عیش می رسیدیم و در هنگام استراحت مسیر قله سیاه سنگ را می دیدم و برای صعود به آن با خودم درگیر بودم تا اینکه یک روز برنامه صعود به آن را به دوست و همرکاب عزیزم آقای مهدی محجوب گفتم و ایشان نیز قبول کرد و پس از بررسی هایی که انجام دادیم برنامه صعود را قطعی کردیم .

منزل ایشان کرج است و من تهران و قرار گذاشتیم برای اینکه برنامه سنگین تر بشه بجای اینکه برنامه را از روستای سنگان شروع کنیم ،  ایشان از کرج با دوچرخه رکاب بزند و من نیز از درب منزل خود یعنی میدان چهارباغ جنت آباد جنوبی .

قرارمان راس ساعت 7 صبح مورخ پنجشنبه 13/3/95  روستای سنگان شد.

من ساعت 5 صبح از منزل خارج شدم و چون برنامه سنگینی در پیش داشتیم نم نم رکاب زدم و راس ساعت مقرر رسیدم ولی آقا مهدی ورودی همت به بلوار کوهسار را گم کرده بود با نیم ساعت تاخیر رسید خلاصه پس از احوالپرسی و کمی استراحت ساعت 8 برنامه را شروع کردیم که متاسفانه ابتدا مسیر ورود به جاده خاکی و شروع صعود را اشتباه رفتیم و وارد کاگاه تونل سازی آزاد راه شمال شدیم (‌که البته از آنجا نیز راه دارد) ولی نگهبانی آنجا مانع ورود ما شد و مجبور شدیم که برگردیم و از مسیر کناری آن ادامه بدیم وچیزی  حدود نیم ساعت از زمان برنامه را از دست دادیم .

 

حدود ساعت 9 بود که به گردنه تالون رسیدیم ‌از اینجا روستای تالون و روستای سنگان و جاده ای از آن عبور کردیم و همچنین قله زیبای سیاه سنگ  مشخص است  .

 

همین جا نیز صبحانه را خوردیم و آقا مهدی چون صبح خیلی زود 

از کرج راه افتاده بود یه چرت کوتاهی هم زد .

از روستای سنگان تاقله کلا 17 کیلومتر مسافت و حدود 1500 متر اختلاف ارتفاع داردکه از روستا تا گردنه تالون حدود6کیلومتر راه و 500 متر نیز اختلاف ارتفاع دارد که خیلی راحت طی شد .

از این گردنه تا قله سیاه سنگ هم حدود 11 کیلو متر راه و 1000 متر اختلاف ارتفاع دارد پس از خوردن صبحانه به حرکت خود ادامه دادیم از اینجا به بعد مسیر هم شیبش زیاد می شد و هم خیلی ممتد و بدون پیچ وخم بود و همین امر کار رکاب زدن را نم نم داشت سخت تر می کرد .

تا کیلو متر 12 بد نبود ولی از کیلو متر 12 تا 15 هم شیب تند تر شد و هم من خسته شده بودم بطور که رکاب زدن برام مشکل شده بود و مجبور شدم این مسیر را از دوچرخه پیاده شده و آنرا حمل کردم .

 بعد از آن مسیرحدود یک کیلو متر  سراشیبی شد و راحت وسوار دوچرخه شدم وتا قله دیگر راهی نمانده بود .


مسیر منتهی به قله که دکل های برق و جاده مربوط به آن تا نزدیک قله امتداد ارد

 

سیر هم که پوشیده از برف بود و مجبور بودیم دوچرخه ها رو حمل کنیم .

 

 

وسرانجام راس  ساعت 13:30  بر فراز قله سیاه سنگ رسیدیم.

 

 

نمایی زیبا از خط الراس سیاه سنگ به تالون

نمایی زیبا از قله پهنه حصار

 

 برگشت به روستای سنگان

 آخر نیز از همرکاب عزیزم آقای مهدی محجوب کمال تشکر و قدردانی را می کنم که در این برنامه مرا یاری نمودند . با آرزوی سلامتی برای همه دوچرخه سواران و کوهنوردان عزیز  . 

تهیه کننده : ابراهیم پورزارع

 

 

منبع اصلی مطلب : دوچرخه سواری
برچسب ها : برنامه ,صعود ,ساعت ,سیاه ,مسیر ,ارتفاع ,روستای سنگان ,مهدی محجوب ,اختلاف ارتفاع ,آباد جنوبی ,اینکه برنامه
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : صعود با دوچرخه به قله سیاه سنگ