مسیر ,شهیدان ,درفک ,روستا ,ساعت ,منطقه ,آبشار لونک ,کاسه درفک ,ادامه مسیر ,مردمان روستا ,حدود ساعت ,رستم‌آباد توتکابن روستای ,مردمان روستا به‌ص

 

اطلاعات و زمان‌بندی برنامه:

 تاریخ اجرای برنامه: پنجشنبه 24وجمعه25 اردیبهشت 1394

 ارتفاع قله: 2730 متر

 ارتفاع مبدأ صعود (آبشار لونک): 700 متر

 مسافت طی شده تا قله: 55 کیلومتر

 مسافت طی شده از قله تا سیاهکل : 70 کیلومتر

 مدت‌زمان صعود: 12 ساعت

 کل زمان برنامه: دو روز (از 7 صبح روز پنجشنبه تا 20 روز جمعه)

 روز اول از آبشار لونک تا روستای شاه شهیدان

 روز دوم از روستای شاه شهیدان تاقله و برگشت تا شهر سیاهکل

 

تعداد نفرات شرکت‌کننده: 2 نفر (ابراهیم پورزارع و محمد علی اصغری )

نکات قابل ملاحظه:

از آبشار لونک تا شاه شهیدان 55 کیلومتر جاده کوهستانی در پیش دارید که حدود 7 کیلومتر آخر جاده خاکی است.

در این مسیر پس از پشت سر گذاشتن محل‌هایی از جمله: گردنه  و چشمه لاریخانی ، اسپیلی، دیلمان و آسیابر در نهایت به شاه شهیدان می‌رسید.

فاصله سیاهکل تا آبشار لونک: 24 کیلومتر ، اسپیلی: 40 ، دیلمان: 42 ، آسیابر: 60 و شاه شهیدان: 68 کیلومتر

ما برنامه مان را ساعت 7صبح از آبشار لونک شروع کردیم.

از شانس خوب ما اون روز جاده بسیار خلوت بود و هوا هم ابری و مه با بارش های کم و زیبا بطوریکه تا چشمه و گردنه لاریخانی کلا تو مه رکاب زدیم و کلی هم لذت بخش بود .

 

 

 

حدود ساعت 10.30به گردنه لاریخانی رسیدیم که در این منطقه بدلیل اینکه ارتفاع زیادی آمده بودیم بالا ابرها در پایین دست قرار گرفتند و منظره بسیار دیدنی را خلق کردند .

ساعت 11 پس از محو شدن درطبیعت بکر و زیبا مشغول خوردن صبحانه شدیم.

لازم به ذکر است که در این منطقه چشمه آب خنک و گوارایی هم وجود دارد که می توان قمقمه ها را پر کرد.( درست کردن چای با این آب فراموش نشود ).

از اینجا به بعد مسیر سر پایینی می شود تا آسبابر

حدود سات 13 بود که به آسیابر رسیدیم و نهار را آنجا خوردیم و پس از قدری استراحت ادامه مسیر دادیم تا روستای شاه شهیدان .

از اینجا تا روستای شاه شهیدان حدود 7 کیلو متر فاصله است با اختلاف ارتفاع مثبت350 مترکه کلا سر بالایی است .

از همان ابتدای خروجی روستا با شیب تندی روبرو می شویم.

از همان ابتدای مسیر مه بسیار غلیظی منطقه را فرا گرفت بحدی که میدان دید کمتر از 5 متر بود و در بخشی از مسیر که از روی یک یالی بایستی عبور می کردیم باد شدیدی هم شروع به وزیدن که که در مسیر سر بالایی رکاب زدن را مشکل تر هم می کرد ولی خوشبختانه ورزش باد باعث شد تا ابریا همان مه را از منطقه دور کند تا ما توانستیم  چشم انداز زیبا منطقه را ببینیم و از زیبایی های منطقه حداکثر لذت را ببریم .

حدود ساعت 17 به روستای شاه شهیدان رسیدیم که با منظر بسیار زیبایی از حرکت ابرها مواجه شدیم که در حال بلعیدن روستا بود .

قبل از ورد به روستا به یک دو راهی رسیدیم که یک راه آن به شاه شهیدان می رود و یک راه آن نیز به روستایی به نام رستم آباد .

 

پس از ورود به روستا به سمت امامزاده رفتیم چون شنیده بودم که می شود شب را آنجا ماند.

به امامزاده که رسیدیم متولی آن را پیدا کردیم و شرایط ماندن در آنجا پرسیدیم و ایشان هم گفتند که داخل امامزاده که نمی شود ولی یکی دو تا اتاقک دارند که آنها را کرایه می دهند و ما یکی از آنها را کرایه کردیم .

 

اما موقعیت اتاق دقیقا وسط قبرستان امامزاده قرار داشت .

خلاصه پس از مستقر شدن در اتاق دوچرخه ها را نیز به داخل اتاق برده و لباس ها را عوض کرده و برای گشت زنی به بیرون امامزاده رفتیم . درست روبروی درب امامزاده یک بقالی کوچکی وجود داشت که وارد آن شدیم و با چهره خندان و مهربان فروشنده و صاحب آن روبرو شدیم .

( در حال حاضر که این گزارش را می نویسم تیر ماه سال 1396 است و ما در اردیبهشت 1394 آنجا بودیم و متاسفانه نام شریف ایشان را فراموش کرده ام ) .انسان بسیار شریفی بودند و به گرمی از ما استقبال کردند .

پس از مقداری گپ و گفت برای بازدید از روستا و چک کردن مسیر فردا صبح مغازه ایشان را ترک کردیم .

پس گشت و گذار در روستا و بررسی مسیر فردا برای استراحت و خواب به روستا برگشتیم .

صبح ساعت 7 از خواب بیدار شدیم و پس از صرف صبحانه و جمع و جور کردن وسایل حرکت کردیم . برای خروج از روستا بایستی یک شیب تندی را از همان ابتدا پشت سر می گذاشتیم که چون بدنمان هنوز گرم نشده بود این مسیر کوتاه را پیاده طی کردیم .

پس از طی این مسیر به گردنه ای رسیدیم

 از اینجا دو دو راه برای ادامه مسیر داشتیم یکی به سمت شمال و دیگری بسمت غرب ( که سر پایینی بود ) که ما مسیر دوم را رفتیم و از داخل یک دره به سمت پایین رفتیم . پس از رسیدن به انتهای دره در کنار رودخانه ادامه مسیر داده و پس از عبور از رودخانه مسیر سر بالایی و داخل جنگل ( ابتدای جنگ اربناب )  شروع می شد که ختم می شد به منطقه ، ییلاق یا جنگ اربناب .

حدود یک ساعت و نیم طول کشید تا به جنگل اربناب رسیدیم . از اینجا به بعد کم کم سر و گله کوهنوردان که از مسیر سیدشت و سی بن قصد صعود قله را داشتند پیدا شد .

پس از عبور از جنگل شیب مسیر که ماشین رو هم هست کم کم تند تر می شد تا گردنه ای که به کاسه درفک ختم می شد .

از این گردنه کل کاسه و قله های شمالی و جنوبی را می شد دید .

حدود ساعت 11 بود که در داخل کاسه درفک بودیم .

صبحانه را در این مکان خوردیم.

در کاسه درفک اتاقک یا سوله های زیادی وجود داشت که من فکر کردم برای ییلاق و قشلاق اهای منطقه می باشد ولی پساز صحبت با نعدادی از اهالی که آنجا بودند و گوسفند داری می کردند متوجه شدیم که فقط برای نگهداری حیوانات در فصول سرد سال است . همچنین وجود  یک امامزاده نیز درکنار غار برفی خیلی جالب و قابل تامل بود .

تعدادی از اهالی آنجا ما را به چادر خود جهت صرف چای و صبحانه دعوت کردند .واقعا انسانهای زحمت کش ،مهمان نواز و شریفی هستند .

در حین نوشیدن چای سر صحبت را با آنها باز کردیم و متوجه شدیم که آنها اهل رودبار هستند و در فصول بهار و تابستان جهت دامداری به آنجا می آیند .

پس از خداحافظی از آنها جهت بازدید غار برفی که در ضلع غربی کاسه قرار داشت  رفتیم.

جالبه بدونین که غار سنگی هست و در اواخر زمستان و یا اوایل بهار که برف ها در حال ذوب شدن هستند طی مراسمی دامداران برف ها را بداخل غار حمل می کنند منبع اصلی مطلب : دوچرخه سواری
برچسب ها : مسیر ,شهیدان ,درفک ,روستا ,ساعت ,منطقه ,آبشار لونک ,کاسه درفک ,ادامه مسیر ,مردمان روستا ,حدود ساعت ,رستم‌آباد توتکابن روستای ,مردمان روستا به‌ص

اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : صعود به قله درفک با دوچرخه